The cat's out of the bag
and delivering the inside scoop on pet retail's favorite show.
August
20-22
2019
Education August 19-22
Mandalay Bay
Las Vegas, NV, USA

2019 Grooming Contests
GroomTeam USA Sanctioned 

Contest Registration deadline is 5:00 pm PST on Tuesday, August 6, 2019.

Download or print Contest Schedule HERE

Monday, August 19

6:00 pm

Grooming Contestant Meeting

Best in Show, Grooming Contests, GroomTeam Sanctioned Classes – Open Division, Regular Classes Entry Division, Regular Classes – Intermediate Division, Special Classes Mon, Aug 19 6:00 pm - 6:30 pm Grooming Stage
      
 

6:30 pm

Judges Meeting

Best in Show, Grooming Contests, GroomTeam Sanctioned Classes – Open Division, Regular Classes Entry Division, Regular Classes – Intermediate Division, Special Classes Mon, Aug 19 6:30 pm - 7:00 pm Grooming Stage
      
 

Tuesday, August 20

7:00 am

Wire Coats – Hand Strip

GroomTeam Sanctioned Classes – Open Division, Regular Classes Entry Division, Regular Classes – Intermediate Division Tue, Aug 20 7:00 am - 10:30 am Grooming Stage
Speakers: Tammy Colbert • Teri DiMarino • Sue Zecco, NCMG • Kitty Dekeersgieter
   
 

Mixed Salon Styling Breeds

Special Classes Tue, Aug 20 7:00 am - 10:30 am Grooming Stage
Speakers: Christine Speerin • Sathit Suratphiphit • Olga Zabelinskaya
 
 

11:45 am

Other Purebreds – Scissoring

GroomTeam Sanctioned Classes – Open Division, Regular Classes Entry Division, Regular Classes – Intermediate Division Tue, Aug 20 11:45 am - 3:30 pm Grooming Stage
Speakers: Kitty Ponnet • Kitty Dekeersgieter • Barbara Prueckel • Olga Zabelinskaya
   
 

3:15 pm

Creative Styling Competition

Special Classes Tue, Aug 20 3:15 pm - 5:00 pm Grooming Stage
Speakers: Dawn Omboy • Michell Evans • Sathit Suratphiphit
 
 

Wednesday, August 21

7:00 am

Small Poodle

GroomTeam Sanctioned Classes – Open Division, Regular Classes Entry Division, Regular Classes – Intermediate Division Wed, Aug 21 7:00 am - 10:15 am Grooming Stage
Speakers: Kitty Dekeersgieter • Christine Speerin • Kitty Ponnet • Barbara Prueckel
   
 

Large Poodle

GroomTeam Sanctioned Classes – Open Division, Regular Classes Entry Division, Regular Classes – Intermediate Division Wed, Aug 21 7:00 am - 10:30 am Grooming Stage
Speakers: Teri DiMarino • Shannon Tupes Moore, NCMG • Barbara Prueckel • Kitty Ponnet
   
 

10:30 am

Best Poodles

Best in Show Wed, Aug 21 10:30 am - 11:00 am Grooming Stage
Speakers: Barbara Prueckel • Kitty Ponnet
 
 

11:30 am

Rescue Rodeo®

Special Classes Wed, Aug 21 11:30 am - 3:30 pm Grooming Stage
Speakers: Christine Speerin • Joey Villani • Teri DiMarino
 
 

11:45 am

Sporting – Spaniel & Setters

GroomTeam Sanctioned Classes – Open Division, Regular Classes Entry Division, Regular Classes – Intermediate Division Wed, Aug 21 11:45 am - 3:00 pm Grooming Stage
Speakers: Barbara Prueckel • Linda Easton, ICMG • Kitty Dekeersgieter • Jay Scruggs
   
 

4:00 pm

Best First Time Competitor in Show

Best in Show Wed, Aug 21 4:00 pm - 4:15 pm Grooming Stage
Speakers: Michell Evans
 
 

4:15 pm

Best International Pet Stylist in Show

Best in Show Wed, Aug 21 4:15 pm - 4:30 pm Grooming Stage
Speakers: Michell Evans
 
 

4:30 pm

Best All Around Pet Stylist in Show

Best in Show Wed, Aug 21 4:30 pm - 5:00 pm Grooming Stage
Speakers: Michell Evans
 
 

4:45 pm

Best Pet Stylist in Show

Best in Show Wed, Aug 21 4:45 pm - 5:00 pm Grooming Stage
Speakers: Michell Evans
 
 

Thursday, August 22

9:15 am

Tom McLaughlin Super Jackpot

Special Classes Thu, Aug 22 9:15 am - 2:00 pm Grooming Stage
Speakers: Barbara Prueckel • Jonathan David • Kitty Ponnet • Tammy Colbert
 
 

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Reject

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close